Kde sledovať počasie, aby vás neprekvapilo?
Množstvo známych sa ma pýta, kde sledujem počasie, lebo vraj to, čo sledujú oni im často nevychádza. Pravda, počasie je niekedy nevyspytateľné, ale dnes sa už dá celkom dobre predpovedať aj na viac dní dopredu. Treba však vedieť, kde predpovede sledovať. Počas dlhých rokov sledovania počasia som si za tento čas obľúbil zopár stránok, ktoré dodnes pravidelne sledujem a rozhodol som sa, že sa s vami o to podelím
Vstavané aplikácie v telefóne využívajte len veľmi orientačne.
Všímam si, že mnoho ľudí sa riadi počasím, ktoré im ukazuje ich smartfón. Nechcem tvrdiť, že by toto ukazovalo úplné bludy, ale tieto predpovede sú veľmi všeobecné a pokiaľ idete stanovať, alebo na turistiku, tak môžete byť veľmi nemilo prekvapený, keď okolo vás zrazu začnú šľahať blesky, pritom smartfón vám ukazoval len zopár obláčikov.
Na druhej strane, musím poznamenať, že aj tieto predpovede sa postupné zlepšujú a ich úspešnosť je čoraz väčšia.
Kde sledujem počasie ja?
1. Stránka SHMU.sk
Aj keď sa hovorí, že na Slovensku mnoho vecí nefunguje, musím uznať, že slovenský hydrometeorologický ústav v spolupráci s produktami ako predpovedný model ALADIN, či ECMWF, vytvára skutočne dobré predpovede, na ktoré sa takmer vždy dá spoľahnúť.
Aj keď je Slovensko pomerne malé územie, často sa stáva, že medzi jednotlivými regiónmi býva celkom odlišné počasie. Preto pre väčšiu presnosť textovej predpovede odporúčam zvoliť si oblasť pre ktorú chcete predpoveď vedieť.
Predpovedný model Aladin
Aj keď sa hovorí, že na Slovensku Pochváliť musím aj slovenský predpovedný model ALADIN, ktorý sa za pár rokov existencie výrazne zlepšil. Musím sa priznať, že veľakrát sa riadim najmä podľa neho.
Nájdete ho v menu na mapou hneď vedľa “INCA”. Po načítaní vám zobrazí graf nasledujúcich 2-3 dní, ktorý znázorňuje – teplotu, obľačnosť, zrážky, tlak, rýchlosť a smer vetra.
Možno vám to príde trošku komplikované, preto vám prezradím malý trik – prehrajte si animáciu vývoja na celom Slovensku a to tak, že kliknete v menu hneď nad grafom na “teplota”, “vietor”, “oblačnosť”, alebo “zrážky” a zobrazí sa vám animácia vývoja nasledujúcich dní. Tento trik využívam najmä pre sledovanie zrážok. Najmä v letnom období, keď prevládajú konvektívne zrážky, sa veľmi ťako predpovedá ich poloha. Kým graf môže ukazovať výrazné zrážky v jednej lokalite, tie môžu udrieť o pár kilometrov ďalej, kde naopak, sa zrážky vôbec nepredpokladali. Takto sa môže zdať, že model klame, no presná poloha konvektívnych zrážok sa určuje len veľmi ťažko.
Ak si však pozriete animáciu zrážok na mape, uvidíte, že v okolí vašej lokality budú mapky zrážok, tak treba byť v strehu a čakať prípadné prehánky.
Ako sledovať animácie na mape si môžete pozrieť na nasledujúcom videu.
2. Rakúsky model ALARO
Predpoveď zrážok si takmer vždy potvrdzujem výborným rakúskym modelom ALARO
www.zamg.ac.at/cms/de/wetter/wetteranimation
Po rozkliknutí sa vám rovno spustí animácia zrážok. Aj tu platí, že čím tmavšie modré fľaky, tým silnejšie zrážky.
3. Nemecký model GFS
Najmä dlhodobý vývoj počasia v našej oblasti sledujem vďaka nemeckému modelu GFS, ktorého mapy nájdete tu:
www.wetterzentrale.de/en/topkarten.php?model=gfs
Najskôr kliknite v ľavej časti menu na Central Europe, aby sa mapa priblížila čo najbližšie k Slovensku a následne si môžete prezerať jednotlivé karty predpovedí – ja sleduje prevažne len 2m Temp. HD (teplota), Precipitation HD (zrážky) a CAPE/LI (energia – najlepšie na sledovanie búrok).
Jednotlivé karty nájdete na ľavej časti menu (viď. obrázky). V navigácii pod obrázkom si môžete prepínať medzi jednotlivými kartami rozdelenými podľa dátumov, ktoré vidíte napravo hore od obrázka.
Pridaj komentár