Výročie jedného z mojich najväčšíh búrkových zážitkov

Ak sa pozriete z Bratislavy na prvý kopec zľava (taký dlhý kopec nad rakúskou dedinkou Berg), určite na ňom vidíte takú vežičku. Je to rozhľadňa Königwarte, na ktorú sa môžete jednoducho za 30 minút dostať z Rakúskeho Bergu nenáročnou a krásnou prechádzkou 🙂. Na jej vrchole Vás bude čakať nádherný pohľad na naše hlavné mesto.

Vždy som tam chcel zažiť poriadnu búrku

A aj sa podarilo. 10.8.2017 som tam zažil tú nastrašidelnejšiu búrku, akú si pamätám 🙈. Už cestou na vyhliadku celé moje telo posiala “husí kúže” keď sa z Bergu ozvala siréna varujúca pred živelnou katastrofou.
Krátko po tom, čo som dorazil na vyhliadku sa predo mnou objavil strašidelný shelf cloud, ktorý pred sebou tlačil vrstvu prachu.

Ani som sa nenazdal a dostal som “šlehu” od vetra 🌬. Ani neviem ako, no v momente som sa zbalil a išiel som o pár schodov nižšie, aby som nebol úplne na vrchole kvôli bleskom, no zároveň aby som bol nad korunami stromov, ktoré padali ako zápalky. Rýchlosť vetra odhadujem na 130km/h. Predpokladám, že silnejší vietor som na vlastnej koži nezažil. Ale bolo to príjemne adrenalínové!! 😎.

Veterná smršť trvala viac ako pol hodinu, po ktorej mi v tričku nebolo už vôbec pohodlne 👙. Zvrchu sveta som som pozoroval ako sa kopia naokolo blikajúce hasičské svetlá.

Čas, kedy som čakal kým sa vietor utíši na bezpečnú úroveň sa mi zdal nekonečný. Pokúšal som sa ho skrátiť pokusom o nejakú cool fotografiu. Bleskov bolo minimum, resp. takmer všetky boli len vo vnútri oblaku, avšak jeden záber sa mi predsa podaril 🙂

Silný CG+ blesk nad Bratislavou

Po nekonečnom čakaní, keď vietor ustál, som sa vydal naspäť k autu.

V momente, ako som zišiel z rozhľadne som si reálne uvedomil čo za silu cez naše územie prešla. Hneď pri schodoch rozhľadne bolo popadaných množstvo konárov. Ešte že som nesedel tam dole. Cestou lesom som prekračoval, teda skôr preliezal zvalené masívne konáre, ale celé stromy. Nekôr pri pohľade na radar a množstvo škôd som zistil, že sa jednalo o mimoriadne ničivú búrku, ktorá sa nazýva DERECHO.

Takto to vyzeralo pri vstupe na rozhľadňu

Derecho je jeden z najsilnejších typov búrky

Derecho je rozsiahla masa vetra spojená s rýchlo sa pohybujúcimi búrkami. Pojem “derecho” pochádza zo španielskeho slova, ktoré znamená “priame”. Derecho sa používa na označenie silných vetrov, ktoré sa pohybujú v priamej línii na rozdiel od tornád, ktoré sa skladajú z “krútených” vetrov. Aby sa búrka mohla nazvať Derechom musí prejsť vzdialenosť minimálne 400km a za sebou zanechať pás škôd. Večer 10.8. nás zasiahlo Derecho, ktoré sa sformovalo ešte v Taliansku a postúpilo až do Poľska. Prešlo teda určite viac ako 400km. Pozoruhodné však tiež bolo, že v tú noc sa sformovali, ďalšie 2 búrkové komplexy, ktoré do rána napáchali veľké škody v Česku a Poľsku.

Po príchode do Bratislavy som pozoroval usilovne pracujúcich hasičov, ktorý odstraňovali popadané stromy. Množstvo áut bolo poškodených. Derecho za siahlo celý krajný západ, kde zanechalo nemalé škody.  

Na jednej strane nerád sa pozerám na zničený majetok, na strane druhej prajem si takýchto búrok čo najviac 😏.
Toť môj jeden z najadrenalínovejších búrkových zážitkov. Veríme, že podobných bude ešte viac 😉.

One Reply to “Výročie jedného z mojich najväčšíh búrkových zážitkov”

  • Andres Alfaro

    Creative portfolio more details about the project and the challenge during the design stage prior construction phase for knowing more innovation work and concept of the starting for the planning to be awarded by this excellent prize

Leave A Comment